Arbejder...
Om
Arkivet
Brug
Arkivet

KOMDA
Udvandrer
arkivet
Søg i Samlingen
Fritekst
Periode
-
Materialetyper: alle, ingen
Arkivfonds
Digitale Arkivalier
Billeder
Kort & Tegninger
Film
Lyd
Skrifter
Udklip
Kun digitaliseret materiale
Søg i Særlige Samlinger
Det Danske Udvandrerarkiv er et landsdækkende arkiv, der fortæller spændende historier om dansk udvandring til hele verden og indeholder vigtig information og viden om migration og kulturmøder. Udvandrerarkivet blev grundlagt i 1932, og det helt centrale formål er at værne om og dokumentere den del af Danmarkshistorien, som handler om danskere, der er rejst ud for at skabe sig et nyt liv i andre lande. Arkivets samling, der strækker sig fra 1880erne og frem til vor tid består af breve, erindringer, interviews, dokumenter, fotos m.v., og den giver indblik i den komplekse proces det er at flytte til et nyt land og en ny kultur – en udfordring som mange mennesker over hele verden i dag står overfor.

Det Danske Udvandrerarkiv
Arkivstræde 1
P.O. BOX 1353
9100 Aalborg
Danmark
Åbningstider:
Mandag - onsdag: 10:00 - 16:00
Torsdag: 10:00 - 17:00
Fredag: 10:00 - 15:00
Telefontid: Mandag-fredag 10-12: +45 99 31 42 20
E-mail: udvandrerarkiv@aalborg.dk
www.UdvandrerArkivet.dk

Kontakt Det Digitale Udvandrerarkiv Udvandrerprotokollerne
Jesper Thomassen
arkivleder, ledelse og administration af Det Danske Udvandrerarkiv
Tlf: 9931-4231
Mobil: 2520-4231
Mail: Jesper.Thomassen@aalborg.dk

Pernille Skovgaard Christensen
ph.d. studerende
Tlf: 9931-4238
Mobil: 2530-0932
Mail: Skovgaard@cgs.aau.dk
Jane Sørensen
arkivassistent
Tlf: 9931-4238
Mail: Jane.Sorensen@aalborg.dk

Vita Andreasen
økonomimedarbejder
Tlf: 9931-4235
Mail: Vita.Andreasen@aalborg.dk
Aalborg Stadsarkiv
Arkivstræde 1
Postboks 1353
9100 Aalborg
Tlf.: 9931-4220 (Man-Fre: 10-12)
Sikker mail: stadsarkiv@aalborg.dk
EAN: 5798003745688
HistorieAalborg (læsesal)
Mail: HistorieAalborg@Aalborg.dk
Tlf.: 9931-4234
Åbningstider
Mandag - onsdag: 10.00 - 16.00
Torsdag: 10.00 - 17.00
Fredag: 10.00 - 15.00
Her finder du os


KOMDA
er en del af Aalborg Stadsarkiv. Se mere om KOMDA her

Udvandrerarkivet
er placeret på Aalborg Stadsarkiv, se mere her
Internt login
Brugernavn

Password