Om Arkivet
Brug Arkivet
Kontakt
Prisliste
KOMDA
Digital Aflevering
Søg i Samlingen
Udvandrerarkivet
Kontakt og åbningstider
Aalborg Stadsarkiv
Arkivstræde 1
9000 Aalborg
Tlf: 9931-4220 (Man-Fre: 10-12)

Mail:
Vil du bestille en kopi af dit eksamensbevis: Bestil afgangs- eller eksamensbevis fra folkeskolen (aalborg.dk)
Ønsker du indsigt i egne oplysninger eller vil du bestille en digital kopi af et billede eller en film: Send sikker mail
Henvendelser uden følsomme oplysninger, som f.eks. almindelige historiske forespørgsler: Stadsarkiv@Aalborg.dk

HistorieAalborg (læsesal)
Arkivstræde 1
9000 Aalborg
Tlf.: 9931-4234
Mail: HistorieAalborg@Aalborg.dk

Åbningstider
Mandag - onsdag: 10.00 - 16.00
Torsdag: 10.00 - 17.00
Fredag: 10.00 - 15.00


Medarbejdere

Henrik Abildgaard Christensen
fotograf, scanning af fotos
Tlf: 2520-4222
Mail: Henrik.Abildgaard@aalborg.dk

Rasmus Grunwald Falk
digitalarkivar, systemudvikling, digitale arkivalier
Tlf: 2520-4237
Mail: Rasmus.Falk@aalborg.dk

Simon Stidsing Hansen
digitalarkivar, KOMDA
Tlf: 2520-4227
Mail: Simon.Hansen@aalborg.dk

Bente Jensen
arkivar, formidling, frivillige, HistorieAalborg
Tlf: 2520-4232
Mail:Bente.Jensen@aalborg.dk

Casper Thomsen Juhl
digitalarkivar, KOMDA
Tlf: 2520-4239
Mail:Casper.Juhl@aalborg.dk

Marco de la Rosa Jungersen
digitalarkivar, KOMDA
Tlf: 2520-4223
Mail:Marco.Jungersen@aalborg.dk
Mie Rise Jönsson
arkivar, kommunale arkivalier
Tlf: 2520-4226
Mail: Mie.Joensson@aalborg.dk

Dorte Lindskov Nielsen
administrativ medarbejder, frivillige, forlaget
Tlf: 2520-4235
Mail: Dorte.Lindskov.Nielsen@aalborg.dk

Finn Vinther Nielsen
data- og digitaliseringsmedarbejder, lyd og film
Tlf: 2520-4230
Mail:Finn.Vinther@aalborg.dk

Morten Byvald Pedersen
arkivassistent, bygningsdrift
Tlf: 2520-4236
Mail: Morten.Byvald@aalborg.dk

Anja Thrane Skovmand
arkivassistent, folkeregister og eksamensbeviser
Tlf: 2520-4221
Mail: Anja.Skovmand@aalborg.dk

Anders Lykke Widt
konst. stadsarkivar, Udvandrerarkivet
Tlf: 2520-4233
Mail: Anders.Widt@aalborg.dk

Aalborg Stadsarkiv
Arkivstræde 1
9000 Aalborg
Tlf.: 9931-4220 (Man-Fre: 10-12)
Mail: Stadsarkiv@Aalborg.dk
Send sikker mail
Tilgængelighedserklæring
AalborgStadsarkiv.dk
HistorieAalborg (læsesal)
Mail: HistorieAalborg@Aalborg.dk
Tlf.: 9931-4234
Åbningstider
Mandag - onsdag: 10.00 - 16.00
Torsdag: 10.00 - 17.00
Fredag: 10.00 - 15.00
Aflevér materiale

Søg i Samlingen